Cyklistické oblečení na zimu

S klesajícími teplotami venku má cyklista dvě možnosti. Přesunout své jízdy dovnitř a se službami jako Rouvy nebo Zwift vydržet až do jara. Nebo se dobře obléct a vyrazit i přes nepřízeň počasí ven. Pokud je toto i váš případ, máme pro vás několik tipů, jaké vybrat cyklistické oblečení na zimu, abyste po takové jízdě neskončili doma s chřipkou…

Základní vrstva

Vrstva nejblíže vašemu tělu je vždy důležitá. Materiál musí být příjemný, velikost tak akorát, aby vás oblečení těsně obepínalo, ale neškrtilo. Látka prodyšná, dobře odvádějící vlhkost. Takovou základní vrstvu byste měli mít ideálně ve třech variantách – tenká bez rukávů, tenká s rukávy a silnější s rukávy. Nezaskočí vás díky tomu jakákoliv venkovní teplota.

A znovu opakujeme, základní vrstva je ta nejdůležitější část vašeho cyklistického oblečení na zimu! Na trhu je celá řada produktů v různých cenových kategoriích, stačí si jen vybrat.

Kalhoty

V případě nohou existuje několik variant, jak v zimě postupovat. Vše závisí na vaší otužilosti a preferencích. Každopádně vaše nohy mají na kole dostatek pohybu a zahřejí se lépe než horní polovina vašeho těla. Proto to s množstvím vrstev nepřehánějte.

Opět tu máte k dispozici tři základní varianty:

  • Kraťasy a návleky – ideální řešení pro podzimní období, návleky vám dávají možnost upravit oblečení i za jízdy, pokud teplota stoupne
  • Dlouhé středně zateplené kalhoty – při chladnějším počasí doporučujeme zvolit dlouhé kalhoty se středním zateplením. Celkový teplotní komfort je výrazně lepší než u návleků, navíc získáte i vyšší voděodolnost
  • Dlouhé zimní kalhoty – plnohodnotné zimní kalhoty s výrazným zateplením se hodí pro opravdu chladné počasí kolem nuly. Ani při intenzivnější jízdě se již v těchto teplotách nebudete potit a zároveň vám nebude chladno.

Bunda

Když se řekne cyklistické oblečení na zimu, bunda je asi to první co vás napadne. A máte pravdu, horní polovině těla je v zimě nutné věnovat velkou pozornost. Oba extrémy, moc teplé i málo teplé oblečení, jsou v tomto případě špatně. Proto je nutné dobře vrstvit oblečení, abyste vždy měli možnost něco ubrat či přidat pro optimalizaci teplotního komfortu. Podívejte se na aktuální nabídku zimních bund.

Vnější vrstvu zastupuje téměř vždy nějaký typ cyklistické bundy. V zásadě tu máme dva hlavní typy:

  • Větruodolná – odolávají skvěle chladnému zimnímu vzduchu, ale v dešti vám příliš nepomohou. Jsou ale více prodyšné, takže se v nich tolik nezapotíte při zvýšené aktivitě. Často jsou vybavené různými větracími otvory, které zlepšují možnosti regulace teploty.
  • Voděodolná – Kromě větru vám pomůžou i proti vodě a to v různých úrovních, od ochrany před odstřikující vodou až po plnohodnotné pláštěnky. S rostoucí voděodolností ale dramaticky klesá prodyšnost materiálu. Vybírejte proto pečlivě, ať nejste po prvním delším stoupání propocení až na kost.

Naše doporučená kombinace? Kvalitní větruodolná budna, ke které si s sebou na vyjížďku vezmete tenkou pláštěnku a oblečete si ji jen když bude potřeba. Máte tak pod kontrolou nejen teplotní komfort, ale také voděodolnost a prodyšnost vašeho oblečení.

Rukavice

Zimních rukavic je na trhu široká škála, takže si z nabídky vybere opravdu každý. Počítejte jen s tím, že čím delší vyjížďka bude, tím teplejší byste měli mít rukavice. Pro extrémně citlivé cyklisty je pak možné využít lyžařské rukavice, ale pozor na zhoršené ovládání kola. V neposlední řadě je nutné připomenout, že i tady funguje vrstvení – podzimní rukavice s dlouhými prsty můžete doplnit např. tenkými běžeckými rukavicemi a máte kombinaci, která vydrží i velmi chladné počasí. Možná patříte mezi odpůrce rukavic při jízdě na kole. Ale sebelepší cyklistické oblečení na zimu je k ničemu, když vám budou mrznout ruce.

Tretry a návleky

Zimní tretry nebo kombinace letních treter a zimních návleků? Každému vyhovuje něco jiného, pojďme se podívat na hlavní výhody a nevýhody obou řešení:

  • Zimní tretry – speciální zimní tretry jsou skvělou volbou, kombinují nepromokavost, dobrý teplotní komfort a odolnost. Vydrží vám proto několik sezon. Navíc můžete zvolit větší velikost než mají vaše letní tretry, abyste do bot bez problémů dostali teplé zimní ponožky. Zásadní nevýhodou zimních treter je pak jejich cena.
  • Letní tretry + návleky – použitelné řešení, zvláště pokud netrpíte na chladné nohy. Nemusíte mít doma další tretry a návleky botám zajistí nepromokavost a lepší odolnost proti nižším teplotám, navíc se snáze čistí než celé tretry. Cenově jde také o výhodnější řešení. Bohužel návleky často nevydrží moc dlouho, zvlášť pokud v nich občas chodíte, rychle se roztrhají. Teplotní ochrana většinou nepokrývá podrážku, odkud bude k vašim chodidlům pronikat chlad. A v neposlední řadě návleky musí být těsné, aby dobře fungovaly. S tím je však spojené jejich náročnější nazouvání.

Brýle

Říkáte si na co brýle, vždyť v zimě je spíš šero než slunce? Ano, v zimě brýle na kole nenosíte kvůli ochraně před sluncem, ale chrání vás proti povětrnostním vlivům a vylepšují teplotní komfort obličeje. Proto je ideální mít na zimu čiré nebo fotochromatické brýle, které nijak nezhoršují výhled a chrání vaše oči a obličej.