Gravel – hodí se pro mě?

Za poslední roky se objevilo několik cyklistických trendů, které bojovaly o pozornost. Ale žádný neměl takový úspěch, jako gravel.

Za poslední roky se objevilo několik cyklistických trendů, které bojovaly o pozornost. Ale žádný neměl takový úspěch, jako gravel. Tato specifická kategorie kol postavená mezi horská a silniční kola zcela ovládla trh a budete těžko hledat alespoň trochu větší cyklistický brand, který by pro gravel nepřipravil vlastní řadu produktů. Ale v čem je kouzlo gravelu a hodí se pro vás?

Takže co je vlastně gravel?

V překladu jde o štěrk, což definuje cesty, na kterých gravel kola vznikla. Jde o kolo vzhledově velmi podobné silničnímu, které má ale určitá specifika, díky kterým si poradí i s lehčím (a v případě schopných jezdců i těžším) terénem. Oproti silničnímu kolu tu najdete především širší pláště s výraznějším vzorkem, geometrie rámu je více směrovaná do pohodlí a také převody jsou více podobné těm na horském kole. Narozdíl od horského kola má gravel více silniční geometrii, chybí v podstatě jakékoliv odpružení a také řídítka jsou ve stylu ”beranů”.

Proč si gravel kola získala takovou popularitu?

Především pro svou univerzálnost. Jízda na gravelu je velmi rychlá a to i po horších silnicích. Nemusíte se bát ani lesních a polních cest, naopak na nich hravě předjedete těžkotonážní horská kola. A pokud si troufáte, můžete se pustit i do náročnějších terénů a váš gravel si s tím poradí, i když pochopitelně za cenu nižší rychlosti a menšího pohodlí.

Hodí se pro mě gravel?

Jistě, zastánci jízdy na trailech nebo endura nejsou ideální cílovou skupinou. Ale představte si, jak vypadá vaše běžná vyjížďka… 40-60% cesty strávíte na asfaltových silnicích či cyklostezkách. Dalších 20-30% pak obstarají lesní a polní cesty s poměrně hladkým povrchem. A jen cca 10% jsou opravdu terénní úseky. Pokud je toto váš případ, je gravel přesně pro vás. Tam kde se budou horská kola trápit (60% trasy), vy poletíte jako raketa. Na 30% budete stejně rychlí a jen na posledních 10% budete ”pozadu”, ale pořád se budete královsky bavit.

A jaké kolo vybrat?

Pokud jste se již rozhodli, že gravel chcete vyzkoušet, je na čase vybrat to správné kolo. Nabídka na trhu je vzhledem k popularitě této kategorie velmi široká. Abyste se snáze zorientovali, připravili jsme pro vás řadu testů, doporučujeme se na ně podívat…