S duší nebo bez duše?

Někteří na ně nedají dopustit, jiní se jim naopak urputně brání. Když přijde diskuse na bezdušové pneumatiky, jsou cyklisté rozděleni do dvou téměř nesmiřitelných táborů. Podívejte se s námi na výhody a nevýhody obou systémů.

Bezdušový systém

Bezdušové pneumatiky jsou v cyklistice poměrně nová technologie. Jako první se rozšířila v kategorii horských kol a poté se přes gravel dostala i do silniční cyklistiky. V čem spočívá její princip? Zjednodušeně řečeno, máte jen ráfek a plášť, bez duše uvnitř. Potřebujete k tomu ale speciální ráfky i pláště, do ráfků navíc většinou musíte vlepit speciální pásku a přidat tekutý tmel, čímž zajistíte vzduchotěsnost celého systému.

Bezdušové pneumatiky – výhody

  • Pohodlnější jízda – pneumatika je jedním z klíčových tlumících prvků na vašem kole a tak je důležité, když můžete jezdit v nerovném terénu s nižšími tlaky vzduchu v pneumatikách. A bezdušový systém je v tom skvělý.
  • Odolnost vůči defektům – jeden z hlavních argumentů pro využití bezdušových pneumatik je jejich odolnost proti defektům. Nehrozí vám, že by došlo k proděravění duše a když se náhodou stane, že poškodíte přímo plášť pneumatiky, ve většině případů o defektu ani nevíte, protože je díra ihned ucpaná tmelem v pneumatice.
  • Moderní technologie – díky tomu je nabídka pneumatik i kol vhodných pro bezdušový provoz opravdu široká

Bezdušové pneumatiky – nevýhody

  • Technicky náročné – instalace bezdušových pneumatik vyžaduje určitou zručnost. Jistě, můžete to nechat na odborném servisu, ale i tak se např. při defektu nevyhnete manipulaci s pneumatikami, instalaci ventilku, dolévání tmelu atd.
  • Vyžaduje neustálou péči – i přes těsnící pásky a tmel vzduch z bezdušových pneumatik pomalu uchází, nevyhnete se tak kontrole tlaku v podstatě před každou jízdou. Stejně tak tmel je nutné minimálně jednou za sezonu doplnit, občas se tmelem ucpe ventilek atd.
  • Vysoké náklady – když si sečtete vše, co k provozu bezduší potřebujete, není to málo peněz, i když budete vybírat “budget” varianty.

Systém s duší

Klasický přístup, který kombinuje ráfek, pneumatiku a duši, která v sobě drží vzduch. Jde o léty prověřenou technologii, u které už vás nic nepřekvapí.

Použití duše – výhody

  • Jednoduchá údržba – starat se o pneumatiky s duší je snadné, jednou za pár týdnů zkontrolujete tlak v pneumatikách a je to. Nic víc se vám nemůže stát…
  • Levný provoz – protože potřebujete jen ráfek, pneumatiku a duši, jsou náklady poměrně nízké. Tedy, nemusí být, pokud se rozhodnete koupit superlehké duše, nejlepší pneumatiky a karbonové ráfky. Ale máte možnost volby.

Použití duše – nevýhody

  • Méně pohodlné – pneumatiky s duší jsou tvrdší, takže už od základu méně pohodlné. Navíc nemůžete příliš snižovat tlaky v pneumatikách, což také pohodlí nepomůže.
  • Náchylné k defektům – jakékoliv propíchnutí pláště má za následek defekt. Ať už jde o trn nebo o “procvaknutí” o ráfek při přejezdu ostré hrany či obrubníku.

Jakou variantu tedy zvolit?

Pokud jste aktivní cyklisté a na kole trávíte několik dní každý týden, jsou bezduše jasná volba. Sváteční jezdci by naopak měli zůstat u duší výrazně jim to zjednoduší cyklistický život.