Squirt Chain Lube? Ne, díky…

Squirt Chain Lube je populární "alternativní" mazivo cyklistických řetězů. Máme pro vás vše co o něm chcete vědět.

Mazání řetězu je zásadní téma, které řeší mnoho cyklistů. A ti ostatní ho naopak neřeší vůbec, což je ale chyba, údržbu kola není dobré zanedbávat… Pojďme se podívat, jak si stojí velmi oblíbený Squirt Chain Lube.

Jedná se o mazivo založené na vosku. Má typickou bílou barvu a po chemické stránce jde vlastně o směs tekutého vosku a vody. Voskování řetězů je mezi některými cyklisty velmi oblíbené, ale aplikace běžného vosku je dost náročná. Squirt proto přichází s jednodušší aplikací vosku, která by teoreticky mohla být tím optimálním řešením. Díky tomu se tedy Squirt chová úplně jinak než oleje a přináší řadu výhod, ale bohužel také pár zásadních nevýhod. Jaké to jsou?

Výhody použití Squirt Chain Lube

  • Čistý řetěz – jeden z hlavních benefitů Squirtu je, že při správném použití je váš řetěz výrazně čistší, než při použití běžného olejového maziva. Nicméně i zde jsou výjimky, již existují oleje které udrží řetěz čistý.
  • Tišší chod – vzhledem k tomu, že Squirt se dostane nejen do článků řetězu, ale vlastně obalí celý řetěz voskem, je potom jeho chod tišší. Jde ale o pochybný benefit, mít obalený celý pohon voskem není žádná výhra.
  • Jednodušší údržba – když už máte Squirt nanesený na řetězu, je údržba snadná. Stačí občas otřít řetěz čistým hadrem a znovu nanést Squirt.

Nevýhody použití Squirt Chain Lube

  • Složitá první aplikace – před prvním použitím Squirtu musíte mít řetěz a celý pohon čistý tak, že byste z něj mohli jíst… A to zabere dost času. Na druhou stranu, je dobré občas pohonné ústrojí vašeho kola vyčistit co nejlépe to jde.
  • Malá flexibilita – po každém použití Squirt Chain Lube byste měli nechat vše přes noc zaschnout. Je to logické, jde o směs vody a vosku a voda se musí před jízdou odpařit. Ale zapomeňte na rychlé máznutí řetězu hodinku před jízdou…
  • Vysoká cena – kvalitní maziva jsou obecně drahá, to všichni víme. Ale zatímco vysoce kvalitní oleje kapete na řetěz malými kapkami, při použití Squirtu se musí řetěz ve vosku téměř koupat. Lahvička vám proto zmizí mnohem rychleji. Podívejte se na aktuální ceny Squirt Chain Lube v českých obchodech – zobrazit ceny Squirt Chain Lube.
  • Nemaže to! – tohle je ten nejzásadnější důvod, proč Squirt Chain Lube nepoužívat – jako mazivo je úplně k ničemu. Detaily se dozvíte ve videu níže, ale ve zkratce – mazivo se musí co nejdéle udržet uvnitř článků řetězu a omezovat tam tření kovových částí. A Squirt se místo toho při jízdě vytlačí ven a kovové části se tak třou přímo o sebe, bez jakékoliv ochrany. Ostatně podívejte se sami…